reżyseria: Nana Djordjadze
scenariusz: Irakli Kvirikadze, Maria Svereva, Nana Djordjadze
zdjęcia: Phedeon Papamichael
muzyka: Goran Bregovič
montaż: Vessela Martschewski

w rolach głównych:
Nino Kuchianidze
Evgeni Sidichin
Shalva Iashvili
Pierre Richard

Niemcy/Gruzja/Francja/Wlk. Brytania 2000, 96 min.

Lato albo 27 straconych pocałunków (Summer or 27 Missing Kisses)

Jest to opowieść o pięknym, romantycznym i jednocześnie bardzo przygnębiającym lecie gdzieś na Wschodzie. Lecie niepodobnym do innych, lecie zaćmienia Słońca... Ubrana w formę tragikomedii miłosnej o seksie i życiu, przedstawiona w stylu realizmu magicznego.

Czternastoletnia Sybille przyjeżdża na wakacje do niewielkiego, sennego miasteczka. I od tej pory nic już nie będzie takie same. Spotyka miłość swojego życia: jej ucieleśnieniem jest Alexander, samotny wdowiec, astronom, który opiekuje się starym obserwatorium. Ma on jednak czterdzieści jeden lat i Sybille wydaje mu się za młoda, by móc mówić o większym uczuciu. Zakochuje się w niej syn Alexandra, również czternastoletni Mickey. Sybille obiecuje mu 100 pocałunków przed nastaniem jesieni, nie traktuje go jednak poważnie, cały czas marząc o jego ojcu. Błędem byłoby Sybille nie doceniać. Jej obecność jakby elektryzuje całe miasteczko. Wszyscy czują szaloną potrzebę miłości...

Nana Djordjadze

Reżyserka, scenarzystka, scenograf. Studiowała architekturę, później reżyserię w Tbilisi. Zagrała w kilku gruzińskich filmach, była też wykładowcą w Instytutach Filmowych w Tbilisi i Moskwie. Jej fabularny debiut "Robinsonade or My English Grandpa" (1986) został nagrodzony Złotą Kamerą na festiwalu w Cannes '87, nagrodą Jury w Tokio i Nike dla najlepszego reżysera w 1988. Za kolejny film fabularny, "A Chef in Love" (1996), uzyskała wiele nagród, została także nominowana do Oscara. Realizuje również filmy dokumentalne i krótkometrażowe.


Powrót <<<