reżyseria: Bigas Luna
scenariusz: Bigas Luna, Cuca Canals, Jean Louis Benoit na podstawie powieści Didiera Decoina
zdjęcia: Patrich Blossier
muzyka: Alberto Iglesias

w rolach głównych:
Olivier Martinez
Romane Bohringer
Aitana Sanchez

Francja/Włochy/Hiszpania 1997, 88 min.

Pokojówka z Titanica (Chambermaid and the Titanic)

"Pokojówka z Titanica" jest opowieścią o narodzinach wielkiego gawędziarza i sposobach, jakich on używa, aby pobudzić wyobraźnię swoją i swoich słuchaczy. To hołd złożony kłamstwu, które jest pierwszym aktem kreacji.

Północna Francja, rok 1912. Młody robotnik Horty wygrywa coroczną próbę sił organizowaną przez właściciela miejscowej odlewni. W nagrodę otrzymuje bilet do Southampton, skąd wypływa właśnie w swą dziewiczą podróż "Titanic". Na miejscu Horty spotyka pokojówkę z "Titanica", Marie, której odstępuje swoje łóżko. Ona szybko przygotowuje pokój dla dwojga. Kiedy mężczyzna budzi się następnego ranka, Marie już nie ma. Po wspólnie spędzonej nocy pozostaje mu jedynie zdjęcie dziewczyny. Po powrocie do rodzinnego miasteczka, Horty pokazuje fotografię kolegom i opowiada o miłosnej nocy. Jego opowieści ściągają tłumy ciekawskich z całej okolicy. Dzięki nim Horty ucieka od rzeczywistości, która jest szara i nie do zniesienia. Czy mówi z pamięci, czy fantazjuje? Tak naprawdę tylko on wie, co wydarzyło się tamtej nocy w Southampton...

Bigas Luna

Urodzony w 1946 roku. Zadebiutował w 1976 roku filmem "Tatuaje". Początkowo realizował horrory i obyczajowe farsy, w których dochodziło do głosu jego specyficzne poczucie humoru. Przełomem w jego karierze była makabreska "Augustia" opowiadająca o dziwacznym związku matki i syna z upodobaniem kolekcjonujących ludzkie gałki oczne, a także o histerycznych reakcjach widowni podczas...projekcji owego filmu. "Augustię" uhonorowano Złotym Krukiem na Festiwalu Filmów Fantastycznych w Brukseli. Począwszy od lat 90. Luna realizuje filmy głęboko osadzone w tradycji hiszpańskiej kultury i sztuki, gdzie erotyzm - traktowany na przemian z powagą lub ironicznym dystansem - nierozerwalnie związany jest ze śmiercią. Kolejne dzieła Luny odbierano także jako przenikliwą satyrę na kult macho z całym jego infantylizmem i niezamierzoną groteskowością. Pochodzący z 1992 roku "Jamon Jamon" - nagrodzony Srebrnym Lwem na Festiwalu w Wenecji - otwiera dojrzały okres twórczości reżysera. "Huevos de oro" przynosi hiszpańskiemu twórcy międzynarodowy rozgłos i Nagrodę Specjalną Jury San Sebastian'93. Pozycję Luny ugruntowała "Pokojówka z Titanica" uhonorowana statuetką Goi (hiszpański odpowiednik Oscara) i nagrodą krytyków za najlepszy scenariusz adaptowany.

Filmografia

1976 Tatuaje; 1978 Bilbao; 1979 Caniche; 1981 Renacer; 1985 Lola; 1987 Angustia; 1990 Edades de Lulu; 1992 Jamon Jamon; 1993 Huevos de Oro; 1994 La Teta y la luna; 1997 Pokojówka z Titanica

Bigas Luna: Sprawy płci, sekrety kobiecości zawsze pobudzały moją wyobraźnię. Kobiece piersi uważam za jedno z najbardziej fascynujących zjawisk na świecie. I myślę, że nie jestem w tym poglądzie odosobniony.


Powrót <<<