reżyseria i scenariusz: Grzegorz Lipiec
zdjęcia: Jacek Katarzyński, Jacek Michalkiewicz, Krzysztof Gawałkiewicz
muzyka: Maciej Niedzielski, Jerzy Bechyne, Marek Jarmulski
montaż: Grzegorz Lipiec

w rolach głównych:
Grzegorz Lipiec
Jacek Katarzyński
Krzysztof Czarkowski
Piotr Materna
Jarosław Sokołowski
Jacek Hryszko
Wojciech Wołoszyn
Marcin Chamera
Tomasz Burka

Polska 2000, 87 min.

Że życie ma sens

Akcja filmu rozgrywa się na jednym z osiedli w zachodniej Polsce. Grupa przyjaciół z podwórka znajduje sposób na prowincjonalną stagnację w amatorskiej twórczości filmowej. Ich najnowsze dzieło jest u progu wyjścia poza betonowe blokowisko. Niespodziewanie pojawia się chłopak z sąsiedztwa z nowymi pomysłami...

W tworzeniu filmu "Że życie ma sens" uczestniczyli, z jednym wyjątkiem, amatorzy. Reżyser tak się o nim wypowiada: "To na pewno studium narkotykowego uzależnienia, ale także obraz młodych ludzi zmagających się z rzeczywistością końca XX wieku, którzy wybierają drogę na skróty. Narkotyki są tu używką pokolenia. Gdyby film powstał w latach osiemdziesiątych, równie dobrze mogłoby to być wino marki "Wino". Tak naprawdę nie łączy ich ani przyjaźń, ani pasja tworzenia, ani nawet narkotyki. Ich jedyną wspólną cechą jest samotność. Samotność w tłumie. 'Że życie ma sens' to przede wszystkim film o samotności mającej różne oblicza. Jest to zapewne punkt wyjścia w wyborach, jakich dokonują bohaterowie na przestrzeni całego filmu."

Efekt okazał się tak udany, że filmem zainteresował się poważny dystrybutor i w 2001 roku zamierza wprowadzić go do kin, a miesięcznik "Machina" przyznał mu Machinera dla Najlepszego Filmu Niszowego.

Grzegorz Lipiec

Urodzony w 1974 roku w Zielonej Górze. Studiuje zaocznie montaż w PWSFTviT w Łodzi i pracuje w Telewizji Przewodowej Zielona Góra jako montażysta TV. W 1990 roku wraz z kolegami z osiedla założył amatorską grupę filmową SKY PIASTOWSKIE, która na swym koncie ma 11 produkcji filmowych zrealizowanych techniką video (głównie krótki i średni metraż), m.in. pełnometrażowy film "0,5l", nagrodzony w kilku kategoriach na Białostockim Festiwalu Filmów Fabularnych "PROJEKTOR '96". Film był prezentowany w nurcie OFF przy festiwalu w Gdyni w 1997 roku, a także reprezentował polskie kino niezależne na Międzynarodowym Przeglądzie Filmów Niezależnych "INDIES '98" w Pradze. "Że życie ma sens" jest drugim pełnometrażowym filmem wyreżyserowanym przez Grzegorza Lipca.


Powrót <<<