reżyseria: Jan Jakub Kolski
scenariusz: Cezary Harasymowicz na motywach opowiadania Hanny Krall
zdjęcia: Arkadiusz Tomiak
muzyka: Michał Lorenc

w rolach głównych:
Bartosz Opania
Dorota Landowska
Dominika Ostałowska
Karolina Gruszka
Krzysztof Pieczyński
Dariusz Toczek
Adam Kamień

Polska 2000, 117 min.

Daleko od okna

Małe miasteczko w okresie okupacji niemieckiej. Bezdzietne małżeństwo, Barbara i Jan, ukrywa w swoim domu Żydówkę Reginę. Jodła, policjant z pobliskiego komisariatu, odkrywa tajemnicę, ale opłacany przez Jana trzyma język za zębami. Poza tym od dawna kocha się w Barbarze. Ukrywana dziewczyna zachodzi w ciążę, ojcem jest Jan. Barbara wkłada poduszkę pod sukienkę i udaje ciążę. Dziecko rodzi się w ukryciu. Helusia ma dwie matki, ale Barbara uznaje, że dziecko jest tylko jej. Regina z szafy-kryjówki przygląda się, jak traci córkę. Odrzucony przez Barbarę policjant grozi, że wyjawi sekret na gestapo. Jan zabija go, a Regina znika bez śladu. Po wojnie dom odwiedzają dwaj wysłannicy Reginy. Helusia chowa się przed nimi w szafie. Potem zaczynają przychodzić bogate paczki od nieznajomej z Hamburga. Helusia, córka Jana i dwóch matek, do dziś nie wie, która z nich jest "prawdziwa".

Jan Jakub Kolski

Reżyser, scenarzysta, operator, także pisarz. Urodzony w 1956r. we Wrocławiu. W latach 1981-85 studiował w PWSFTViT w Łodzi na Wydziale Operatorskim. Realizator filmów krótkometrażowych. Wydał zbiór opowiadań "Jańcio Wodnik i inne nowele" oraz powieść "Kulka z chleba". Laureat Paszportu "Polityki" za "oryginalność i ponowne odkrycie polskiej prowincjonalności".

Filmografia

1990 Pogrzeb kartofla; 1992 Pograbek; 1993 Magneto; 1993 Jańcio Wodnik (Nagroda Dziennikarzy, Nagroda Specjalna Jury na FPFF Gdynia'93; Nagroda na LLF Łagów'94; Grand Prix na MFF Słowiańskich i Prawosławnych Moskwa'95); 1994 Cudowne miejsce (Nagroda za reżyserię na FPFF Gdynia'94; Nagroda Publiczności Tarnów'95); 1995 Grający z talerza (nagroda za scenariusz na FPFF Gdynia'95; Nagroda Jury na MFF Tokio'95); 1995 Szabla od Komendanta (Nagroda Główna na PF Prowincjonalia'96 w Słupcy); 1998 Historia Kina w Popielawach (Grand Prix na FPFF Gdynia'98; Srebrny Witeź na MFF Słowiańskich i Prawosławnych Moskwa'99; Polska Nagroda Filmowa dla najlepszego filmu 1998 roku, Nagroda Specjalna Tarnów'99; Grand Prix Festivalu Alte Adria Cinema Triest'99, Złota Kaczka'98 miesięcznika "Film") 2000 Daleko od okna (25 FPFF-Gdynia 2000: nagroda za kostiumy dla Małgorzaty Zacharskiej, nagroda za drugoplanową rolę męską dla Krzysztofa Pieczyńskiego, nagroda za scenografię dla Michała Hrisulidisa, nagroda dla Arkadiusza Tomiaka za zdjęcia, nagroda Jury młodzieżowego dla Jana Jakuba Kolskiego)


Powrót <<<