reżyseria: Takashi Koizumi
scenariusz: Akira Kurosawa
zdjęcia: Shoji Ueda

w rolach głównych:
Akira Terao
Yoshiko Miyazaki
Shiro Mifune
Mieko Harada
Fumi Dan
Hisashi Igawa
Hidetaka Yoshioka

Japonia 2000, 92 min.

Ame Agaru

"Ame Agaru" to jeden z ostatnich projektów Akiry Kurosawy, którego realizację przerwała śmierć reżysera. Dokończone przez wieloletniego asystenta mistrza dzieło utrzymane jest w estetyce "późnego" Kurosawy. Ascetyczna, pozbawiona zbędnych ozdobników reżyseria czyni z artystycznego testamentu kojącą opowieść o poszukiwaniu jasnych stron życia i śmierci.

Akcja filmu rozgrywa się w erze Kyoko (1716-1735), podczas której kraj leczy rany po ekstrawaganckich ekscesach poprzedniej ery Genroku. W oberży nad rzeką zebrała się grupa podróżnych, którzy nie mogą ruszyć w dalszą drogę, zanim nie przestanie padać deszcz i opadną wody. Jeden z nich, ronin Misawa Ihei, by pomóc głodnym biedakom, bierze udział w pokazowych walkach. Nie podoba się to jego żonie, gdyż takie sprzedawanie swoich umiejętności uważane jest za dyshonor dla wojownika. Za zdobyte pieniądze Ihei kupuje współtowarzyszom jedzenie. Próbując załagodzić spór między spotkanymi samurajami, budzi podziw ich pana, który chce powierzyć bohaterowi posadę mistrza walk. Dworscy wojownicy są oburzeni.

Takashi Koizumi

Urodzony w 1944 roku. Absolwent Tokijskiego Instytutu Politechniki i Fotografii oraz Uniwersytetu Waseda. W 1970 roku przyłączył się do "Stowarzyszenia Czterech Rycerzy" (Kurosawa, Kinoshita, Ichikawa, Kobayashi) i został uczniem Kurosawy. W 1971 roku pracowali wspólnie nad dokumentem telewizyjnym "Poem of Horses", a w 1973 roku zrealizowali zdjęcia do "Dersu Uzała". Począwszy od roku 1978 Koizumi opracowywał kolejne scenariusze mistrza i asystował przy realizacji "Sobowtóra", "Ran", "Snów", "Sierpniowej Rapsodii" i "Madadayo". W 1985 roku nakręcił dla NHK dokument "Light and Wind: The Bullfighters of Portugal".

"Ame Agaru" to jego pierwszy samodzielny film fabularny.


Powrót <<<