reżyseria: Paul Cox
scenariusz: John Briley
zdjęcia: Nino Marinetti

w rolach głównych:
David Wenham
Kate Ceberano
Chris Haywood
Derek Jacobi
Alice Krige
Leo McKern
Kris Kristofferson
Sam Neil
Peter O'Toole

Belgia/Wielka Brytania/Francja 1999, 108 min.

Molokai. Historia Ojca Damiana
(Molokai. The Story of Father Damian)

Hawaje, rok 1872. Piękny archipelag na Pacyfiku wciąż jest autonomicznym królestwem, choć Anglicy i Amerykanie stoją już u drzwi. Protestanci i katolicy walczą o władzę. Aby opanować epidemię trądu, chorzy zostają bezwzględnie wyrzuceni na Molokai, jałową wysepkę na obrzeżach archipelagu. Wegetują tam w nędzy, opuszczeni przez cały świat. Pierwszym księdzem, który jedzie na Molokai jest ojciec Damian. Krok po kroku zdobywa zaufanie chorych. Jego apele i błagania o pomoc znajdują żywy oddźwięk, powodując jednocześnie niezadowolenie przełożonych. Nawet po zarażeniu się trądem, ojciec Damian nie traci energii i pracuje na rzecz poprawienia warunków życia swoich przyjaciół i podopiecznych.

Paul Cox

Urodzony w 1940 roku w Holandii. Studiował fotografię a od 1963 roku reżyserię na Uniwersytecie w Melbourne. W 1965 wyemigrował do Australii, gdzie otworzył studio fotograficzne. Szybko zyskał renomę jako jeden z najczęściej publikowanych fotografików na świecie. W tym samym czasie rozpoczął realizację krótkich filmów fabularnych i dokumentalnych, podejmujących kluczowe w jego twórczości problemy samotności i społecznej alienacji. W połowie lat 70. Cox zadebiutował jako reżyser filmów pełnometrażowych. W 1982 roku zrealizował "Lonely Hearts" uhonorowane nagrodą dla Najlepszego Filmu Roku, a także nagrodą specjalną (Outstanding Film of the Year)na Londyńskim Festiwalu Filmowym. Kolejny film ugruntował pozycję Coxa, przynosząc reżyserowi Nagrodę Jury na Festiwalu Filmowym w Chicago.

Filmografia

1976 Illuminations; 1977 Inside Looking Out; 1979 Kostas; 1982 Lonely Hearts; 1983 Man of Flowers; 1984 My First Wife; 1986 Cactus; 1987 Vincent; 1989 Island; 1990 The Golden Braid; 1991 A Woman's Tale


Powrót <<<