reżyseria i scenariusz: Alex van Warmerdam
zdjęcia: Marc Felperlaan
scenografia: Rikke Jelier, Alfred Schaaf
muzyka: Vincent van Warmerdam
montaż: Rene Wiegmans

w rolach głównych:
Leonard Lucieer
Jack Wouterse
Rudolf Lucieer
Alex van Warmerdam
Annet Malherbe

Holandia 1992, 108 min.

Ludzie z północy (De Noorderlingen)

Lata sześćdziesiąte. Za ścianami domów zapomnianego przez Boga i ludzi osiedla, którego budowę przerwano w połowie, kryje się wiele ludzkich tajemnic. By je zgłębić, miejscowy listonosz nie tylko czyta cudze listy zanim je doręczy, ale także z upodobaniem podgląda sąsiadów. Idąc za jego przykładem, Thomas, dwunastoletni syn rzeźnika, zaczyna wtykać nos w sprawy dorosłych...

Czarny humor van Warmerdama skłania krytyków do porównań z Jacques'em Tati, z którym łączą go surrealistyczne sytuacje, oraz z Akim Kaurismäkim, który wydobywa pokłady absurdu z przysłowiowej niekomunikatywności ludzi północy. Film rozpoczyna się jak satyra na pruderyjne małomiasteczkowe społeczeństwo, by przerodzić się w gorzką rodzinną komedię i zakończyć jak ponura baśń.

Alex Van Warmerdam

Urodził się w 1952 roku. Studiował grafikę i malarstwo w Akademii Gerrita Rietvelda, gdzie wraz z przyjaciółmi założył zespół teatralny Hauser Orkater. Od tej pory pracuje jako dramaturg, reżyser i scenograf teatralny. Jego filmowym debiutem był "Abel" z roku 1985. W 1992 obraz "Ludzie z północy" otrzymał nagrodę Felixa dla najlepszego młodego filmu europejskiego.


Powrót <<<