reżyseria i scenariusz: Emmanuel Finkiel
zdjęcia: Hans Meier, Jean-Claude Larrieu
montaż: Emmanuelle Castro

w rolach głównych:
Shulamit Adar
Liliane Rovere
Esther Gorintin
Nathan Cogan

Francja/Belgia/Polska 1999, 115 min.

Podróże (Voyages)

"Podróże" to dramat filmowy, utrzymany w konwencji dokumentalno-reportażowej. Autor unika sztucznych, aranżowanych sytuacji, jakby w obawie przed utratą prawdy opowiadanych historii i świeżości wyrażanych przez bohaterów emocji. Dotyka wszak najbardziej przejmującego i bodaj najważniejszego dla przemijającego stulecia tematu - Holocaustu. Tu wszelkie fabularyzowanie, reżyserowanie sytuacji i opowieści wydało się młodemu reżyserowi nie tylko zbędne, ale również niestosowne. Stąd może oszczędność języka. Wszystko zdeterminowała waga tematu. A jednak martyrologia narodu żydowskiego nie jest tematem tego filmu, jest to - rzecz jasna - stale obecny, ale poboczny wątek. To nie jest film wspominający miliony umarłych, lecz film o żyjących, film o uczuciach i spotkaniach. Trzy opowieści i podróże trzech bohaterek to świadectwa poszukiwania żywych relacji międzyludzkich i prawdziwych uczuć. Polska, Francja, Jerozolima i podążanie tropem przeszłości...

"Podróże" otrzymały w Cannes '99 Nagrodę Międzynarodowego Jury Młodzieżowego. Zostały również nagrodzone Cezarami 2000 - za montaż i reżyserię, Nagrodą Specjalną FIPRESCI na Viennale '99 i Nagrodę Burmistrza dla najlepszego filmu na MFF Jerozolima '99.

Emmanuel Finkiel

Kunsztu reżyserskiego uczył się na planie od Krzysztofa Kieślowskiego, Bertranda Tavernier i Jean-Luc Godarda. Jego debiutem był "Madame Jacques sur la Croisette", nagrodzony m.in. Cezarem w 1997 roku za najlepszy krótki metraż.


Powrót <<<