reżyseria: Leander Haußmann
scenariusz: Thomas Brussig, Leander Haußmann, współpraca: Detlev Buck, Heike Sperling
zdjęcia: Peter-Joachim Krause
scenografia: Lothar Holler
montaż: Sandy Saffeels

w rolach głównych:
Alexander Scheer
Alexander Beyer
Theresa Weißbach
Robert Stadelhober
Katharina Thalbach
Henry Hübchen
Detlev Buck

Niemcy 1999, 101 min.

Słoneczna aleja (Sonnenallee)

"Słoneczna aleja" to film o czasach, gdy istniało jeszcze NRD, stał mur berliński, działało Stasi i Komitet Centralny, byli pionierzy i kuzyni z Zachodu. Na Zachodzie było to , czego nie było na Wschodzie: płyty Stonesów, żółte kurtki przeciwdeszczowe i kawa Jacobs Krönung. Inne rzeczy różniły Wschód i Zachód jeszcze bardziej, jak na przykład Aleja Słoneczna w Berlinie. Na Zachodzie aleja ta była długa, a na Wschodzie był tylko jej krótsze zakończenie. Pośrodku stał Mur.

Główny bohater filmu, Micha, mieszka przy tej krótszej części Alei Słonecznej. Ma 17 lat, chciałby być gwiazdą muzyki pop i modnie się ubierać. Nie jest za systemem, nie jest też przeciwko systemowi. Ma inne sprawy na głowie: jest zakochany w bajecznej, nieosiągalnej Miriam, najładniejszej dziewczynie w szkole. Zanim ją zdobędzie i znów utraci, a potem może znów odzyska, sporo się będzie działo w strefie przygranicznej...

Ta pełna wdzięku komedia Leandera Haußmanna o dorastaniu w czasach NRD stała się przebojem kin w Niemczech pod koniec 1999 roku.

Leander Haußmann

Urodził się w Quedlinburgu w NRD w 1959 roku. W 1982 podjął studia w berlińskiej Wyższej Szkole Aktorskiej im. Ernsta Buscha. Pojawiał się na scenach w Gera, Parchim oraz Weimarze, gdzie pracuje także jako reżyser. W 1991 roku czasopismo "Theater heute" ogłosiło go najlepszym reżyserem młodego pokolenia. Cztery lata później został dyrektorem teatru Schauspielhaus w Bochum. W 1996 roku najmłodszy niemiecki reżyser teatralny zagrał najmłodszego niemieckiego dyrektora więzienia w filmie Detleva Bucka "Männerpension". "Słoneczna aleja" jest jego debiutem filmowym.


Powrót <<<