reżyseria: Jan Schütte
scenariusz: Klaus Pohl
zdjęcia: Edward Kłosiński
scenografia i kostiumy: Katherina Wöppermann
muzyka: John Cale
montaż: Renate Merck

w rolach głównych:
Josef Bierbicher
Monika Bleibtreu
Margit Rogall
Jeannette Hain
Samuel Fintzi
Elfriede Irrall

Niemcy 2000, 93 min.

Pożegnanie (Abschied)

Jeden z ostatnich dni wyjątkowo gorącego lata 1956 roku. Bertold Brecht ma właśnie opuścić swój dom w Branderburgii i powrócić do Berlina z powodu zbliżającego się otwarcia sezonu teatralnego. Większość kobiet jego życia jest z nim: żona Helen Weigel, córka Barbara, dawna miłość Ruth Berlau, ostatnia kochanka - aktorka Kathe Reichel oraz zmysłowa Isot Kilian, której uczucia i ciało Brecht dzieli z politycznym aktywistą Wolfgangiem Harich. Wszyscy pływają, piszą, jedzą, piją i filozofują o sztuce, polityce i życiu. W otoczeniu obecna jest także wszechwładna Stasi.

Spokój wiejskiego, letniego dnia mocno kontrastuje z głębokimi, gwałtownymi emocjami postaci. Brecht jest w centrum uczuć otaczających go ludzi: miłości i nienawiści, zawiści i egocentryzmu, zdrady i nadziei. Walczy, aby stworzyć swe plany na przyszłość, która i tak jest już przesądzona.

Film ten, uznany przez część krytyki niemieckiej za najlepszy rodzimy film sezonu, reprezentował kinematografię niemiecką w prestiżowej sekcji Un Certain Regard na tegorocznym festiwalu w Cannes.


Powrót <<<