reżyseria: Bachtiar Chudojnazarow
scenariusz: Irakli Kwirikadze, Bachtiar Chudojnazarow
zdjęcia: Martin Gschlacht, Dušan Joksimovič, Rotislav Pirumow, Rali Ralchev
scenografia: Negmat Dzhurajew
kostiumy: Zebo Nasirowa
muzyka: Daler Nasarow
montaż: Kirk von Heflin, Evi Romen

w rolach głównych:
Chulpan Chamatova
Moritz Bleibtreu
Ato Muchamedszanow
Polina Rajkina

Austria/Niemcy/Rosja/Szwajcaria/Francja 1999, 107 min.

Luna Papa

Filmy Bachtiara Chudojnazarowa przywołują zapierające dech w piersiach, egzotyczne i niezwykle piękne obrazy jego ojczystej ziemi, Tadżykistanu. Poprzednie filmy reżysera nawiązują do mitu wędrówki, zamieniając rzeczywistych bohaterów i zwykłą okolicę w bajki o uniwersalnym przesłaniu. "Luna Papa" również wyrasta z tej tradycji.

Młoda wiejska dziewczyna, Mamlakat, wraca pewnego wieczora do domu. Jest pełnia księżyca, a ona słyszy za sobą głos, ale w księżycowym świetle widzi jedynie sylwetkę. Naiwna Mamlakat zostaje uwiedziona przez nieznajomego. Po nocy pełnej żaru i pasji okazuje się, że dziewczyna jest w ciąży. Kiedy jej ojciec dowiaduje się o tym, jest w kompletnym szoku i natychmiast wyrusza w drogę na poszukiwanie człowieka, który pohańbił jego córkę. Do tego musi jeszcze opiekować się synem, który właśnie wrócił z wojny afgańskiej i jest całkowicie rozbity. Wszyscy troje wyruszają w drogę przez Azję Centralną, pełną dziwnych i fantastycznych przygód.

Chudojnazarow nadaje tej wędrówce cudowny wymiar, przepełnia ją egzotyką i magią, nie zapominając o humorze i wdzięku, nieodłącznie związanymi z wydarzeniami, które spowodowały te wszystkie przygody. Z biegiem czasu sama podróż staje się dla bohaterów filmu ważniejsza niż ostateczny cel wędrówki.

Bachtiar Chudojnazarow

Urodził się w 1965 roku w Duszanbe. Ukończył wydział reżyserski szkoły filmowej w Moskwie w 1989 roku. Pracował jako asystent reżysera w studiu filmowym "Tadzhikfilm", a także jako korespondent dla radia i telewizji. Reżyser, scenarzysta, producent. "Luna Papa" jest jego trzecim pełnometrażowym filmem fabularnym.


Powrót <<<