reżyseria i scenariusz: Julio Medem
zdjęcia: Gonzalo F. Berridi
muzyka: Alberto Iglesias
montaż: Ivan Aledo

w rolach głównych:
Najwa Nimri
Fele Martinez
Nancho Novo
Maru Valdivielso
Jarosław Bielski

Hiszpania/Francja 1998, 108 min.

Kochankowie z kręgu polarnego
(Los amantes del Corculo Polar)

"Kochankowie z kręgu polarnego" to piękny film o miłości, której dzieje opowiadane są jednocześnie przez dwoje bohaterów - Anę i Otta - w serii przeplatających się sekwencji dramatyczno-obrazowych, pełnych symbolicznych znaczeń i powtarzających się motywów. Pokochali się jako ośmiolatkowie - on wyznał jej miłość wypuszczając przez szkolne okno niezliczoną ilość papierowych samolocików. W końcu jeden z nich trafił do jej rąk. Dorastali razem, gdyż ojciec Otta związał się z matką Any. Kochali się, lecz ich szczęście nie trwało długo. "Kochankowie z kręgu polarnego" są bowiem pięknym filmem o miłości niespełnionej, o ciągłych rozstaniach i powrotach w najbardziej nieprawdopodobnych okolicznościach i miejscach, niemal na końcu świata, tam, gdzie przebiega krąg polarny...

The New York Times: To urzekająco piękny film o romantycznej obsesji(...), który przemawia do nas we własnym, nie dającym się zapomnieć języku wizualnym.

Gazeta Wyborcza: Poetycka, ale skonstruowana z dokładnością budowniczego mostów - historia miłosna.(...) Ciężko streścić tę historię o miłosnym przeznaczeniu, gdyż stanowi ona ciąg samopowtórzeń, przeciwieństw, zwierciadlanych odbić, polaryzacji i kręgów(...). Ta geometryczna kompozycja urzeka precyzją i inteligencją.


Powrót <<<