reżyseria: Bigas Luna
scenariusz: Cuca Canals, Bigas Luna
zdjęcia: Jose Luis Alcaine
muzyka: Nicola Piovani

w rolach głównych:
Penelope Cruz
Anna Galiena
Javier Bardem
Stefania Sandrelli
Juan Diego
Jodi Molla

Hiszpania 1992, 94 min.

Szynka, szynka (Jamon Jamon)

Manieryczna, utrzymana w mrocznym klimacie erotyczna farsa, w której światem niepodzielnie rządzą dwie obsesje - seks i jedzenie.

Silva wybiera na swego kochanka młodziutkiego, bogatego paniczyka Jose. Chłopak popada w niewolnicze uzależnienie od ponętnych piersi Silvy, których sutki przypominają w smaku...szynkę. Związkowi z Silvą sprzeciwia się matka chłopca Conchita, odmawiając synowi prawa do poślubienia córki miejscowej ladacznicy. Zwłaszcza, iż dziewczyna manifestacyjnie obnosi się ze swą kobiecością, rozpalając zmysły wszystkich okolicznych mężczyzn prowokującym wyuzdanym strojem. W obawie przed hańbą Conchita wynajmuje przystojnego Raula, by uwiódł wybrankę Jose. Już wkrótce Raul staje się kolejną ofiarą niezwykłego uroku Silvy.

Bigas Luna

Urodzony w 1946 roku. Zadebiutował w 1976 roku filmem "Tatuaje". Początkowo realizował horrory i obyczajowe farsy, w których dochodziło do głosu jego specyficzne poczucie humoru. Przełomem w jego karierze była makabreska "Augustia" opowiadająca o dziwacznym związku matki i syna z upodobaniem kolekcjonujących ludzkie gałki oczne, a także o histerycznych reakcjach widowni podczas...projekcji owego filmu. "Augustię" uhonorowano Złotym Krukiem na Festiwalu Filmów Fantastycznych w Brukseli. Począwszy od lat 90. Luna realizuje filmy głęboko osadzone w tradycji hiszpańskiej kultury i sztuki, gdzie erotyzm - traktowany na przemian z powagą lub ironicznym dystansem - nierozerwalnie związany jest ze śmiercią. Kolejne dzieła Luny odbierano także jako przenikliwą satyrę na kult macho z całym jego infantylizmem i niezamierzoną groteskowością. Pochodzący z 1992 roku "Jamon Jamon" - nagrodzony Srebrnym Lwem na Festiwalu w Wenecji - otwiera dojrzały okres twórczości reżysera. "Huevos de oro" przynosi hiszpańskiemu twórcy międzynarodowy rozgłos i Nagrodę Specjalną Jury San Sebastian'93. Pozycję Luny ugruntowała "Pokojówka z Titanica" uhonorowana statuetką Goi (hiszpański odpowiednik Oscara) i nagrodą krytyków za najlepszy scenariusz adaptowany.

Filmografia

1976 Tatuaje; 1978 Bilbao; 1979 Caniche; 1981 Renacer; 1985 Lola; 1987 Angustia; 1990 Edades de Lulu; 1992 Jamon Jamon; 1993 Huevos de Oro; 1994 La Teta y la luna; 1997 Pokojówka z Titanica

Bigas Luna: Sprawy płci, sekrety kobiecości zawsze pobudzały moją wyobraźnię. Kobiece piersi uważam za jedno z najbardziej fascynujących zjawisk na świecie. I myślę, że nie jestem w tym poglądzie odosobniony.


Powrót <<<