reżyseria i scenariusz: Krzysztof Zanussi
zdjęcia: Edward Kłosiński
muzyka: Wojciech Kilar
montaż: Marek Dendys

w rolach głównych:
Zbigniew Zapasiewicz
Krystyna Janda
Tadeusz Bradecki
Paweł Okraska
Monika Krzywkowska
Szymon Bobrowski

Polska/Francja 2000, 99 min.

Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową

Akcja filmu zaczyna się w średniowiecznej Francji, prawie 1000 lat temu. Przez miasteczko jedzie na ośle święty Bernard z Clairvaux - mistyk, założyciel zakonu Cystersów, nawołującego do wypraw krzyżowych. Na rynku ma być właśnie powieszony koniokrad. Zakonnik prosi, by odstąpiono od wykonania wyroku. Chce zabrać skazańca do klasztoru, przygotować do nieuniknionej egzekucji i dopiero wtedy wydać.

Okazuje się, że jest to scena z filmu, który jest właśnie kręcony. Na planie czuwa lekarz - sześćdziesięcioletni Tomasz. Podejrzewa on, że jest nieuleczalnie chory. Testy potwierdzają jego obawy. Tomasz jest niewierzący, ale bliskość końca stawia przed nim pytanie o sens życia i śmierci. Odpowiedź, a raczej znak, przychodzi niespodziewanie w szpitalnym pokoju...

Film uzyskał Grand Prix na festiwalu w Moskwie oraz Nagrodę Dziennikarzy i Złote Lwy Gdańskie na 25 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Na tymże festiwalu Zbigniew Zapasiewicz otrzymał nagrodę za pierwszoplanową rolę męską. "Życie..." jest także polskim kandydatem do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej, czyli Oscara.

Krzysztof Zanussi

Reżyser, scenarzysta, producent, literat. Urodzony w 1939 roku w Warszawie. Studiował fizykę, filozofię i reżyserię. Wielokrotny laureat festiwali krajowych i zagranicznych.

Ważniejsze filmy

1969 Struktura kryształu; 1971 Życie rodzinne; 1976 Barwy ochronne; 1977 Lekcja anatomii; 1978 Spirala; 1980 Constans; 1988 Gdzieśkolwiek jest, jeśliś jest...; 1989 Stan posiadania; 1990 Życie za życie; 1992 Dotknięcie ręki; 1995 Cwał; 1997 Brat naszego Boga


Powrót <<<