reżyseria: Zhang Yang
scenariusz: Liu Fen Dou, Zhang Yang, Hou Xin, Diao Yi Nan, Cai Xiang Jun
zdjęcia: Zhang Jian
scenografia: Tian Meng
muzyka: Ye Xiao Gang
montaż: Yang Hong Yu, Zhang Yang

w rolach głównych:
Zhu Xu
Pu Cun Xin
Jiang Wu

Chiny 1999, 92 min.

Łaźnia (Xizao)

Qingshui to ostatnia łaźnia miejska w dawnym stylu w Pekinie. Prowadzi ją stary Mistrz Liu, a jego prawą ręką jest upośledzony umysłowo młodszy syn Er Ming. Łaźnia to tradycyjne miejsce spotkań, centrum życia, gdzie mężczyźni z sąsiedztwa przychodzą na masaż i oblucje, ale również po to, by spędzić popołudniowe godziny dnia na rozmowach, grze w szachy przy herbacie i zakładach o walki świerszczy. Niestety, tej pożytecznej instytucji grozi zamknięcie. Być może dlatego, po otrzymaniu od Er Minga tajemniczej widokówki, jego starszy brat Da Ming pospiesznie wraca do domu. Wyjechał dawno temu, do pracy w prowincji Guangdong, która jest ekonomicznym rajem na południu Chin, uważając rodzinny interes ojca za coś uwłaczającego godności...

"Łaźnia" to komediodramat o upadku starych tradycji, afirmujący potrzebę ochrony dawnych wartości. Od pierwszych scen (sekwencja snu na jawie, przedstawiająca odpowiednik myjni samochodowej dla zabieganych i zajętych ludzi przyszłości) jest to film pełen humoru i wdzięku. To również moralna przypowieść o ludzkiej tragedii i triumfie.

Oglądanie tego filmu to prawdziwa przyjemność - świetnie zrobiony, wzruszający, zabawny, dramatyczny i bogaty w znaczenia. Obsada jest znakomita. Aktorzy dają mu bogactwo warsztatowe i wspaniałe, przemyślane role. "Łaźnia" to film tym bardziej niezwykły, że zrealizowany został przez młody team reżyserko-autorski, znany dotychczas głównie z realizacji teledysków do muzyki pop.


Powrót <<<