reżyseria: Julien Temple
muzyka i wykonawcy: zespół Sex Pistols

Wielka Brytania 2000, 100 min.

Sex Pistols: The Filth and the Fury

Sex Pistols istniał tylko dwadzieścia sześć miesięcy, miał podpisane umowy z trzema różnymi wytwórniami, nagrał tylko jedną płytę, ale i tak zmienił na zawsze oblicze współczesnej muzyki.

"The Filth and the Fury" Juliena Temple ukazuje historię Sex Pistols, rozwój ich kariery i wreszcie rozpad. Odkrywa intymne szczegóły, szokuje. Obala też liczne mity na temat zespołu. Mając za tło polityczną, ekonomiczną i kulturalną atmosferę Londynu lat 70. dokumentuje także kluczowe zmiany w angielskim społeczeństwie. Większość scen pochodzi z dotychczas nieudostępnianych zbiorów zespołu - są to materiały zarejestrowane na koncertach, próbach, podczas nagrań, promocji i innych ważnych wydarzeń. Temple rewelacyjnie połączył unikalny materiał archiwalny z nagranymi współcześnie wywiadami z członkami grupy. Film ukazuje również czym był i jak ewoluował ruch punk.

Julien Temple

Urodził się w Londynie w 1953 roku. Studiował architekturę i historię w Cambridge, potem przeniósł się do Narodowej Szkoły Filmowej w Londynie. Swój pierwszy pełnometrażowy film "The Great Rock'n'roll Swindle" nakręcił w 1980 roku. Od tej pory specjalizuje się w realizacji dokumentów i filmów muzycznych. Nakręcił też wiele videoclipów, m.in. dla Whitney Houston, Sade i The Rolling Stones.

Filmografia

1979 The Great Rock and Roll Swindle; 1982 The Secret Policeman's Other Ball; 1986 Absolute Beginers; 1987 Aria; 1988 Earth Girls Are Easy; 1997 Vigo Passion For Life


Powrót <<<