reżyseria i scenariusz: Lynne Ramsay
zdjęcia: Alwin Kuechler
muzyka: Rachel Portman

w rolach głównych:
William Eadle
Mandy Matthews
Tommy Flanagan
Leanne Mullen
Lynne Ramsay Jr
John Miller

Wielka Brytania/Francja 1999, 93 min.

Nazwij to snem (Ratcatcher)

Poemat Aleksandra Puszkina "Eugeniusz Oniegin" jest dziełem ponadczasowym. Dokładnie i głęboko analizuje zagadnienia miłości i straty. Właśnie to sprawiło, że rodzeństwo Fiennesów podjęło trud przeniesienia jednego z największych dzieł literatury rosyjskiej na ekran. To Ralph jako pierwszy przeczytał poemat Puszkina. Zachwycił się jego mądrością i dowcipem oraz ogromną tragedią leżącą u podstaw tej opowieści. Polecił go swojej siostrze, a ta dostrzegła niezwykłą obrazowość utworu i fakt, że relacje, jakie zachodzą między skonstruowanymi przez rosyjskiego poetę postaciami, tworzą niezwykłą dynamikę i napięcie, które doskonale będzie można przenieść na ekran. Podjęła się reżyserowania tego tematu, a Ralph nie dość, że zagrał tytułową rolę, to zadebiutował w roli producenta wykonawczego. Miał dzięki temu możliwość wpływania na tworzenie scenariusza, co było o tyle ważne, że cała ekipa była pod wrażeniem jego pasji, wiedzy i znajomości tematu.

Zebrano zarówno doskonałych aktorów, jak i znakomitą ekipę techniczną. Jej członkowie współpracowali np. z Peterem Brookiem, Jamesem Ivory, Rolandem Joffe, przy filmach "Sense and Sensibility", "Elizabeth" i innych.

Rodzeństwo Finnesów

Martha, dla której jest to debiut fabularny, jest jedną z czołowych reżyserek reklam i wideoklipów w Wielkiej Brytanii. Współpracowała między innymi z Boyem Georgem, Alem Greenem i OMD.

Ralph to uznany brytyjski aktor teatralny, mający również na swym koncie kilka znakomitych ról w takich filmach jak "Lista Schindlera" czy "Angielski pacjent".

Magnus, autor muzyki do filmu, jest kompozytorem i producentem muzycznym. Produkował i aranżował piosenki takich zespołów jak All Saints, The Spice Girls, Pulp i Boyzone czy artystów takich jak Connor Reeves, Neneh Cherry, Marianne Faithful i Meredith Brooks. Skomponował też i zaaranżował muzykę do kilku filmów i wielu reklam telewizyjnych.


Powrót <<<