reżyseria: Frank Van Passel
scenariusz: Christophe Dirickx
zdjęcia: Jan Vancaillie
muzyka: Noordkaap

w rolach głównych:
Frank Vercruyssen
Antje De Boeck
Ann Petersen
Guy Dermul
Stanny Crets

Belgia 1995, 90 min.

Manneken Pis

Manneken Pis to nazwa placu w Brukseli i znajdującego się na nim przystanku tramwajowego. Tam właśnie wsiada do pojazdu linii 55 Harry De Milde, młodzieniec z sercem przepełnionym wspomnieniami tragicznej przeszłości i ogoloną głową, zawsze przykrytą wełnianą czapeczką. Jego uwagę zwraca Jeanne, ładna dziewczyna prowadząca tramwaj, którą pyta o ulicę, gdzie ma wynająć mieszkanie. Chłopak, wychowany w sierocińcu, przyjechał do Brukseli, by rozpocząć samodzielne życie. Jego wiedza o ludziach i ich wzajemnych kontaktach jest ograniczona, ale podświadoma tęsknota za miłością i przyjaźnią podpowiada mu, jak zbliżyć się do Jeanne, równie samotnej jak on.

Nieporadni szarzy bohaterowie żyją w równie szarej rzeczywistości - ich świat to ponury, betonowy budynek, w którym mieszkają, zaparowane zaplecze restauracji, gdzie Harry zmywa talerze - a jednak wiele tu symboliki i poezji.

Film wyraźnie odżegnuje się od realizmu paradokumentalnego, powracając do estetyki takich mistrzów, jak Marcel Carne, umiejętnie łącząc go z poetyką videoclipu.


Powrót <<<